Rodina N.A. poprvé objevila domy Finnlog před sedmi lety. V té době hledali chalupu. Teď, když se rodina rozhodla přestěhovat mimo město, se N.A. opět obrátil na Finnlog.

„Poprvé, když k nám stavitelé firmy Finnlog přijeli pracovat, byl dům hotový ve slíbené lhůtě, přesně na vteřinu.  Samozřejmě, jsme byli velice spokojení s jejich prací“, – chválí pracovníky N.A. Na stejném malebném pozemku u řeky v okrese Rapla se rozhodli postavit větší dům, než je chalupa, a samozřejmě opět pozvat stejný tým. Nejvíce se zalíbil projekt Luna, který se změnil dle požadavků rodiny: změnila se forma oken a některé místnosti. „To vše provedl architekt z Finnlogu bez dalších vydání“, -  šťastně prohlásil N.A. „V novém domě jsem nepotřebovali saunu, protože ve staré chalupě sauna  již je“.

Lepené hranoly jsou estetické a odolné vůči počasí.

Lepené hranoly se N.A. líbí více než kulaté trámy. „Chtěli jsme spíše, aby dům byl z hranolů, což značně zjednodušuje úpravy interiéru a zařizování“, – vysvětluje N.A. Právě když se rodina rozhodla stavět v malebném koutě přírody chatu, Finnlog začal s reklamou v tisku. Zde si N.A. všiml společnosti Finnlog a rodině se zalíbil vzhled domů. „Rozhodujícím bylo také to, že lepené hranoly méně podléhají povětrnostním vlivům. Tak začala naše spolupráce s Finnlogem“. Na dotaz proč rodina nezvolila kamenný dům, měl N.A. připravenou odpověď: pro dům v přírodě se tento projekt hodil nejlépe.

Velkolepý výsledek!

Lze očekávat, že útulný roubený dům se vytápí jen dřívím v krbu. Výstavba roubených domů poskytuje stejné možnosti pro stavbu tzv. „chytrých“ domů, jako výstavba domů z jakýchkoliv jiných materiálů. Dřevěný dům rodiny N.A. se vytápí pomocí geotermálního systému. „Přestěhovali jsme se v lednu a jsme maximálně spokojení s tepelnou odolností domu a volbou systému vytápění. Všechno je velmi úsporné“, – poznamenává N.A. Před tím rodina bydlela v mnohem větším kamenném domě, ale děti odrostly a domů se vracejí jen na víkend. Proto rodině naprosto stačí menší dům a změna místa. „Získali jsme výborné spojení: vše do sebe zapadlo. Pozitivní je také estetický přínos. Ze sauny lze hned skočit do řeky, a stavby se výborně hodí k pozemku u řeky“.

Menší vliv na životní prostředí

V současné době je „zelené“ ekologické myšlení nevyhnutelné. Každý, kdo vybírá dřevěný dům pro své bydlení, může s hrdostí prohlásit, že  i on přispěl k ochraně životního prostředí. Z hlediska bioenergie je dřevěný dům také pro člověka vhodnější. Kromě menší spotřeby přírodních zdrojů ekologie představuje zdraví a jeho lepší udržování.  Dřevěný dům vždy vrací svým obyvatelům stejnou mincí: život je zde útulný a zdraví prospěšný. „Právě proto, že domy z lepených hranolů jsou zdraví prospěšné, vřele doporučuji domy Finnlamelli jiným lidem“, – říká Erlend. Pokud by musel popsat nový dům třemi slovy, určitě by zvolil přívlastky „útulný“, „hezký“ a především „zdravý“.