Když P.V. mluví o své chalupě, chválou nešetří: „Ačkoliv byl projekt složitý, firma to zvládla“. Na žádost, aby popsal ve třech slovech roubený domek, splývající s písčinou a přírodou, P.V. odpoví v pěti: “Výborný projekt. Skvělé provedení. Spokojenost“. Nádherná linie pláže, malá a kouzelně čistá vesnička a dobře fungující dozor, to vše dnes charakterizuje tehdejší volbu pozemku. Celkový dojem této malé vesničky vytvářejí převážně roubené domky. V bezprostřední blízkosti od chalupy P.V. a jeho rodiny se hrdě tyčí několik domů se slaměnou střechou. Na pozadí takových domů lepené hranoly vypadají zcela jinak: chalupa vypadá moderně a klasicky. Projekt je také neobvyklý: z ulice tato trojúhelníková chalupa vypadá obyčejně, ale z druhé strany jako světlá budova s prostornou terasou a velkými okny otevřená k moři. „Vše se doopravdy povedlo“, tvrdí P.V.  Dokonce během zamračených zimních dní pociťuje spokojenost, když se dívá z terasy do moře.

Malý zvenčí, a uvnitř…?

Myšlenka, že chalupa má být přesně taková, měl P.V. již dávno. Když nadešel čas realizace, stačilo dát svůj sen na papír. Naštěstí, když spatřil speciální projekt od Finnlogu, neprotestoval. I když mohl, protože takové chalupy se v katalogu nenabízely, „Projekt byl složitý, ale zvládli to“,- chválí společnost. Chalupa by neměla být velká. Zvenčí kompaktní a příjemný domek je uvnitř prostorný a vzdušný. Prostor dodává výška a méně vnitřních příček. Značně k tomu přispívají okna s výhledem na moře, sahající od podlahy až ke stropu, a někdy to vypadá, že borovice rostou v obývacím pokoji. Citlivě zvolené přírodní materiály pro úpravu interiéru dodávají domu na hodnotě a vnášejí pocit pohodlí. Menší kuchyňský kout, oddělená ložnice, útulná sauna a pokoj s galerií v patře jsou dostatečně velké pro nároky pětičlenné rodiny P.V.. Jeho zvyky při relaxaci nevyžadují velké prostory. Pracovní stres odstraňuje kosením trávy a pracemi na pozemku. K tomu je místa dostatek.

Mezi roubeným domem a finskými lepenými hranoly

Každému je hned jasné, že k mořskému břehu patří právě roubený dům. Ale proč právě Finnlog, když je na trhu hodně podobných firem? „Věřím finské kvalitě, myslím, že letitá tradice a nejlepší dřevomateriály jsou právě těmi ukazateli, díky kterým byl zvolen právě Finnlog“, – přemítá. „ Když jsem si stanovil tato kritéria, výběr se značně zúžil. O práci společnosti P.V. nemůže říct jediné špatné slovo: “Vše bylo skvělé. To já jsem  překážel stavařům: pomalu se dělal základy, pak jsme dlouho vybírali barvu domu. Tady před stavbou domu jsem měl na výběr řadu barev, ale nakonec volba padla na nejlepší, správnou barvu.“ Když během největšího stavebního návalu bylo na stavbě skutečně hodně zbytečných lidí, Finnlog byl maximálně korektní. Budoucnost přinese další práci: na pozemku se plánuje výstavba dalšího krásného roubeného domku. Především se P.V. obrací na korektní a zkušené stavaře.

„Měl jsem pocit, že je skutečně těšilo dělat svou práci“, – stručně hodnotí. A říká tím úplně vše.