Nápady na úpravu interiéru dřevěných domů

Hlavním cílem návrhu interiéru domu je vytvořit jednotný, funkční a přitažlivý prostor. Promyšlený interiér bude také zdrojem pozitivních emocí, které vytvářejí harmonický pocit útulného domova.

Pro dosažení lepších výsledků při plánování interiéru nutno je vycházet z vnějšího architektonického návrhu  budoucího domu a zohlednit specifika místního prostředí.

Přibližte se přírodě

Protože je dům postaven z přírodních materiálů (masivních trámů), při výběru možnosti úprav interiéru se také doporučuje používat přírodní materiály (kámen, dřevo, dýha, kov, sklo, dlažby, štuk, papírové tapety). Odborníci se dle možnosti vyhýbají plastům a dalším umělým materiálům.

Jako podlahovou krytinu v dřevěném domě lze doporučit parkety, kámen, korek, koberec. Při výběru nábytku a dalších prvků interiéru se také doporučuje upřednostnit přírodní materiály (dřevo, dýha, překližka) spolu s výmalbou povrchů.

Vnitřní úprava dřevěných domů se vyznačuje velkou stylovou různorodostí

Dřevěné domy si výborně  rozumí s klasickým, romantickým nebo moderním minimalistickým stylem.

Často se při dekorování dřevěných domů používají viditelné prvky v podobě sloupů, trámů a lišt. Použitím speciální úpravy při použití těchto prvků lze docílit velmi originální řešení interiéru. Kromě toho takové prvky mohou být spojkou při vytváření jednotného celku.

Různorodost oživí celkový dojem

Při úpravách dřevěného  trámového domu se lze zamyslet nad zvýrazněním nebo neutralizaci trámů, aby nevyzněly naprázdno nebo naopak nepřipomínaly saunu.

Nejjednodušším způsobem je úprava stěn a stropu mořidlem nebo barvou různých odstínů. Proč neupravit některou z vnitřních stěn dekorativním štukem nebo kamenem? To ozvláštní interiér. Jako protiváhu teplého dřeva lze použít prvky ze skla nebo kovu v interiéru.

Důležitým prvkem interiéru je světlo

Návrh osvětlení pro dům z lepených hranolů může být složitějším úkolem (například vestavěná světla nelze použít kdekoliv). Jistá omezení vnášejí viditelné stropní trámy. V takovém případě jsou vhodným řešením reflektory nebo lankové systémy. Podtržením dřevěných konstrukcí bodovým světlem můžeme dosáhnout zajímavé a útulné úpravy interiéru.

Osvětlení musí být flexibilní, aby umožňovalo vytvořit v místnosti  útulné přítmí nebo lze naopak osvětlit interiér jasným světlem. Při volbě zdrojů osvětlení si je nutno pamatovat, že dřevo pohlcuje světlo.