Nejlepší zateplení pro dřevěné domy

K zateplení střechy, stropů a vnějších zdí v dřevěných domech z lepených hranolů se místo rozšířené minerální vaty používá nástřik z celulózové vaty. Celulózová vata se vyrábí ze starého papíru. Papír jak je známo, se vyrábí ze dřeva a to skvěle doplňuje celkový koncept našich domů.

Výhodou celulózové vaty ve srovnání s jinými druhy minerální vaty (skelnou nebo kamennou vatou) je její schopnost přijímat a uvolňovat vlhkost. To znamená, že během vlhčího letního období se nadbytečná vlhkost ukládá do konstrukce aniž by ji poškodila, a v zimě, během suchého období vytápění, se vlhkost uvolňuje a zajišťuje tím přirozené vyrovnávání vnitřního prostředí bez použití dalších zařízení. Proto pro zateplení konstrukce se nemusí používat ochranná stavební fólie či další materiály, zadržující vlhkost. Místo toho používáme papírovou parozábranu, která zajišťuje lepší mikroklima a udržuje potřebou hladinu vlhkosti.

Takto vytvořená konstrukce dýchá a v domě nedochází k vytvoření efektu termosky.

Protože celulózová vata se vyznačuje velkou pórovitostí, tento materiál má výborné izolační vlastnosti, tj. je schopen udržovat teplo.

Vata obsahuje antiseptický prostředek borax, chránící jí před škůdci a hlodavci a zvyšující požární odolnost vaty.

Další výhodou celulózové vaty je jednoduchost a rychlost aplikace a následná nízká cena. Po ukončení zateplovacích prací v každém domě se provádí termografický průzkum a kontrola hustoty vzduchu. Tímto dodatečně kontrolujeme  jakost provedených prací a hodnotíme celkovou tepelnou odolnost budovy.

Kromě celulózové vaty se ve světě často používají další ekologické zateplovací materiály (dřevovláknitá nebo konopná vata, rákosové zateplení). Ve prospěch celulózové vaty ve srovnání s dalšími ekologickými zateplovacími materiály mluví výhodnější cena.