Musím zateplovat dřevěný dům z lepených hranolů? Je známo, že tepelnou odolnost domu určuje výpočet tepelných ztrát budovy. Jakou tloušťku musí mít lepené hranoly, aby se v domě dalo klidně pobývat při -30 °C a topit jako obvykle?

Lepené hranoly o tloušťce 202×260 mm, použité při výstavbě rodinných domů, určených pro celoroční bydlení, nevyžadují další zateplení. Při stavbě jakýchkoliv domů, včetně dřevěných domů z lepených hranolů, je nutno věnovat zvýšenou pozornost zateplení střechy a základů, protože větší část tepelných ztrát jde přes tyto konstrukce.

O kolik se prodraží projekt Maia, když bude postaven z lepených hranolů 270×260 mm?

Pokud se bude projekt Maia stavět z hranolů 270×260 mm, cena hrubé stavby se v průměru prodraží o cca. 13%. Domy z dřevěných hranolů o tloušťce 202×260 mm se také dobře hodí pro celoroční bydlení a nevyžadují další zateplení.

Je větrání v dřevěném domě z lepených hranolů důležité?

Odvětrání musí být instalováno pouze v sauně nebo v celém domě?

Pokud dům bude postaven dobře a z kvalitních materiálů, je nutno zajistit větrání v celém domě.

Lze nabízené domy stavět na již existujících základech?

Domy Finnlog lze stavět také na již existujících základech. V takovém případě nutno přizpůsobit velikost zvoleného projektu velikosti základů.

Z jakého druhu dřeva se vyrábějí dřevěné hranoly?

Finnlog používá dřevo jehličnanů: smrku a borovice. Hranoly vyrobené z tohoto dřeva jsou velmi kvalitní. Druh dřeviny nemá vliv na cenu hranolů. Smrkové hranoly jsou světlejší a s menšími suky. Hranoly z borovice jsou tmavší s většími a výraznějšími suky. Proto při výběru dřeviny vycházejte z vlastních vizuálních  preferencí.

Čím se odlišují běžné hranoly od lepených hranolů?

Běžné hranoly se vyrábějí z běžné kulatiny, která se upraví na určitý tvar po odstranění čtyř hran bez jakéhokoliv dalšího opracování dřeva. Při výrobě lepených hranolů se nejdříve kulatina rozřeže na prkna o určité tloušťce, ze kterých po dalším opracování vznikají hranoly. Prkna se lepí ze šesti hranolů tak, aby jádro bylo na  vnější straně hranolů. Proto jsou lepené hranoly velmi odolné a stabilní a mají značné tepelně izolační vlastnosti. Lepený hranol nemá praskliny, proto domy z lepených hranolů sedají méně a lze značně snížit lhůtu výstavby domu. Kromě toho lepený hranol je výborným regulátorem mikroklimatu. Umí kontrolovat úroveň vlhkosti.

Lze postavit roubený dům dle vlastního projektu? Jaký to má vliv na cenu?

Ano,  lze použít také vlastní projekt. Cena stavby nezáleží na tom, zda je projekt standardní  či  vlastní. Cenu ovlivňuje spíše plocha projektovaného domu a obtížnost projektu.

Můžeme poskytnout pro stavu domu dle Vašeho projektu naše vlastní trámy? Jaké jsou možnosti?

Lepené hranoly se vyrábějí z pečlivě tříděných surovin a jen z určité části stromu, která je předem vysušená a po přísné kontrole  dovezena z určitého regionu. Nemůžeme spolehlivě zjistit, zda ve Vašem lese rostou suroviny, vhodné pro výrobu lepených hranolů. Nutno poznamenat, že náš závod leží ve střední části Finska, to znamená, že doprava surovin pro jeden dům bude příliš drahá. Pro přesnější kalkulaci se prosím  domluvte na konzultaci, abychom Vás mohli seznámit s našimi výrobky a upřesnit Vaše požadavky.